راهنمای کلی خریددریل – انواع – کارکرد کارایی هر کدام از دریل ها

 انواع دریل و کارکرد هر یک از آنها
یکی از پرکاربردترین ابزار آلات برقی را می توان دریل نامید . چون از اولین اختراعات و تولیدات لوازم الکتریکی می باشد. این وسیله ضروری جدا از مصرف   خانگی، در  هر صنعتی  از یک کارگاه کوچک گرفته تا یک کارخانه‌ی عظیم پای ثابت ازابزار مورد احتیاج است .البته دریل انواع مختلفی دارد  اما چه نوع دریلی برای چه‌کاری مناسب است؟ دریلی که در خانه و برای نصب پرده و جا مسواکی بکار میرود    با دریلی که برای سوراخ کردن بتن بکار میرود ،  فرق دارد.  دریل‌ها انواع زیادی دارند و از این رو انتخاب‌ از بین آن‌ها کار دشواری‌ نیست اگر بدانیم برای چه کاری می خواهیم بکار ببریم البته  حتی اگر اهل فن هم باشید، گاهی ممکن است  برخی اصطلاحات اولیه‌ی این ابزار ناآشنا به‌ نظر برسد. از این رو تاپ ابزار قصد دارد با راهنمایی جامع، تمام آن‌چه را باید برای خرید بایدد  بدانید به شما بگویید.
 در ادامه با تاپ ابزار برای آشنایی بیشتر با دریل و راهنمایی خرید این وسیله همراه باشید
این محصول را می توان به سه نوع دستی و برقی و بادی با کارایی متفاوت  تقسیم کرد  .
 دریل‌های دستی، دریل اولیه ساخته شده است قبل از اینکه برق زندگی انسان را متحول کند این نوع دریل با نیروی دست کار می‌کنند از این مدل از دریل هنوز در کارهای دستی و سبک استفاده می شود و هنوز هم این دریل در دنیا در حال تولید میباشد .

                                                                       دریل دستی مختص کارهای سبک

 
 
 
 
 
دریل بادی ؛ انرژی موردنیازبرای حرکت  دریل‌های بادی هم از طریق فشار باد  تولید شده کمپرسورها  تامین می گردد . از این مدل دریل بیشتر در خودرو سازی و تعمیر خودرو استفاده می شود .
               
                                                               نمونه دریل بادی
 
 
اما متداول ترین و متنوع ترین دسته دریل‌ها، نوع الکتریکی آن‌ها است که دردو مدل برقی و شارژی تولید و عرضه می شود
 
معرفی اجزای کلی در یک دریل
ما می خواهیم  در این قسمت  اجزای تشکیل دهنده یک دریل را به شما معرفی کنیم
موتور دریل (  به عنوان یکی از مهمتر اجزای اصلی )
مثل بقیه دستگاه های الکتریکی ، موتور یکی از اجزای تشکیل دهنده یک دستگاه  است   وبر حسب طراحی دریل  خود دارای  انواع مختلفی می باشد . برخی موتورها برای دریل های ساده طراحی شده اند . نوع دیگری از موتورها برای دریل های  گیربکس طراحی شده اند  که هر کدام  مجموعه‌ای از ویژگی‌ها را به دریل اضافه می کند . ازجمله‌ی این ویژگی‌ های  خاص در هر مورد طراحی  می‌توان به قابلیت تنظیم سرعت ، تغییر گشتاور و جهت چرخش  ( راستگرد و چپگرد ) دریل  اشاره کرد. البته سرعت و گشتاور دریل‌ها به‌وسیله‌ی دیمر قابل‌ تنظیم و کم و یا زیاد شدن است وسرعت و گشتاور همیشه برعکس یکدیکر عمل میکنند هرچه سرعت کم‌تر باشد گشتاور موتور بیشتر خواهد شد. این خاصیت  در دریل- پیچ‌گوشتی‌ها مورد استفاده قرار میگیرد. چراکه برای بستن پیچ باید سرعت کمتری نسبت به سوراخ کردن استفاده شود .
  نوع دیگر موتور که در دریل چکشی استفاده می شود  .هم زمان با چرخش به سطح ضربه وارد می کند . البته  این ضربات در موتورهای با قدرت مختلف، تفاوت دارد  و با ضربه در دقیقه شناخته می شود. میزان قدرت موتور دریل‌ها مانند بقیه ابزارهای برقی  برحسب وات شناخته می‌شود که این اندازه از حدود ۲۰۰ وات شروع و هر چه بالاتر باشد قدرت دریل شما هم بالاتر است.
 
دریل های برقی
با توجه به ویژگی‌های بیان‌شده در مورد دریل‌ها حال می‌خواهیم به معرفی انواع دریل‌های الکتریکی به لحاظ کارکرد و نوع استفاده آن بپردازیم. به‌طورکلی دریل‌های الکتریکی به دودسته‌ی دریل‌های برقی و شارژی تقسیم می‌شوند.
 
                                         نمونه یک دریل برقی ساده موجود در فروشگاه تاپ ابزار 
 
دریل برقی و  کارایی دریل برقی 
در دریل برقی قدرت مورد نیاز از انرژی برق تامین می شود . که با یک کابل به طول مناسب و محدود به برق وصل می شود؛ و تنها می توان در مکانهایی که به برق شهر دسترسی داشتید استفاده کنید . البته این دریل ها از قدرت بیشتری نسبت به دریل های شارژی برخوردارند و کاربر هیچ نگرانی نسبت به اتمام شارژ ندارد. ولی هر کدام از این دو مدل یعنی شارژی و برقی دارای مزایا و معایب خاص خود هستند و کارایی مخصوص خود را دارند .
 
دریل شارژی چیست و چگونه کار می کند .
این دسته از دریل ها با توجه به نیاز مورد نظر شما طراحی و ساخته شده اند . ودر پی ساخته شدن و استفاده گسترده باتری های قابل شارژ در وسایل مختلف طراحی و به بازار آمدند . اکثر دریل‌های شارژی از قابلیت کنترل سرعت و گشتاور برخوردارهستند. این ویژگی در کنارمزیت تغییر جهت گردش، این دستگاه‌ها را به گزینه‌ای مناسب برای استفاده به‌عنوان یک پیچ‌گوشتی شارژی تبدیل کرده است. دریل های شارژی دارای حجم کم در مقایسه با نمونه برقی آن است  و درعین‌حال نیازبه استفاده از کابل و برق مستقیم مانند دریل برقی ندارد  و اکثرا دارای یک باتری اضافی می باشند ، که می‌توانند در هر مکانی مورداستفاده قرار گیرد. البته همانطور که گفتیم قدرت این نوع دریل با مشابه برقی آن کم است .
               
                           دریل شارژی با مارک رونیکس RONIX موجود در فروشگاه تاپ ابزار 
 
قسمت اصلی اینگونه از دریل‌های باتری قابل شارژ آن‌ها است.  باتری‌ها شارژی را می‌توان به دودسته تقسیم کرد.
1: باتری‌های لیتیوم – یونی
  2 :باتری‌های نیکل – کادمیومی
 در ابتدای ساخت این دریل ها  از باتری‌های نیکل – کادمیومی برای دریل‌ها استفاده می‌شد که وزن بالایی داشتند و  راندمان پایینی داشتند . بهمین جهت  باتری‌های لیتیوم – یونی جای باتری‌های نیکل – کادمیومی را گرفتند. باتری‌های لیتیوم – یونی دارای  عمر بیشتری
نسبت به قبلی و زمان ماندگاری شارژ بیشترو  شارژ سریغتر و راندمان بالاتر  هستند.
ویزگی های لیتیوم – یون نسبت به نیکل – کادیوم
تعداد دفعات شارژ 400 تا 1200 دفعه  و نیکل – کادیوم 2000 دفعه
قدرت 250 تا 340 W/KG و نیکل –  کادیوم 150 W/KG
                                 میزان بهروری  شارژ 80 تا 90 درصد و 70 تا 90 درصد
وزن  باتری های لیتیوم – یونی 20 تا 35 درصد سبک تر از نیکل – کادیوم هستند که یک مزیت برای کاربر بحساب می آید .
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
دسته بندی انواع دریل از نوع ساده تا حرفه ای
 
دریل ساده به کدام دریل ها گفته می شود .
متداول ترین نوع دریل‌ها دریل ساده است . به مرورزمان و ظهور تکنولوژی های نوین   این نوع دریل تغییراتی کرد و  ویژگی‌هایی مانند قابلیت تنظیم سرعت، تغییر گشتاور و تغییر جهت چرخش به این وسیله اضافه شد. از این نوع دریل‌ها بیشتر می‌توان برای سوراخ‌کاری فلزات، چوب و پلاستیک استفاده کرد. سه‌نظام به‌کاررفته در این دریل‌ها عموما به دو شکل آچارخور و خودکار( اتوماتیک ) طراحی می‌شود که در نوع آچار خور مته در سه نظام با آجار مخصوصی محکم می شود و در نوع اتومات سه نظام با دست باز و بسته می شود  و نوع مته‌ی استفاده‌شده برای این دستگاه‌ها بسته به جنس سطح موردنظر تعیین می‌شود. که  معمولا در اغلب خانه‌ها و واحدهای صنعتی کوچک و بزرگ  می‌توان یک نمونه از این نوع دریل‌ها را یافت.
‌‌‌       ‌
 
    ‌
دریل های چکشی و کارایی آن
همانطور که از اسم این دریل پیداست مانند چکش در هنگام چرخش و سوراخ کردن به سطح مورد نظربصورت عمودی ضربه می زند وبا ضرباتی که وارد می کند باعث سهولت و تسریع در سوراخ کاری می شود از این دریل برای سطوحی با سختی و ضخامت بیش تر مثل مصالح ساختمانی و سنگ های ساختمانی بکاربرده می شود    ساختار این دریل‌ها مانند دریل‌های ساده است با این تفاوت که می‌توان این دستگاه را روی حالت چکشی آن  قرارداد. شرکت‌های سازنده‌ی این دریل‌ها عموما برای تسلط بیشتر کاربر روی دستگاه محلی برای نصب دسته کمکی در قسمت جلوی دریل در نظر می‌گیرند که موجب تسلط کاربر بر دستگاه و سوارخ کاری می شود .
              نمونه یک دریل چکشی با مارک رونیکس RONIX موجود در فروشگاه تاپ ابزار 
‌‌‌ ‌‌‌        ‌
 
‌‌‌       ‌
دریل های بتن کن و موارد استفاده آن
از دریل بتن کن برای سوراخ کاری در جاهای سخت مانند بتن و سیمان استفاده می شود که این نوع دریل ها علاوه بر موتور پر قدرت سه نظامی با طراحی ویژه دارند که  همان‌طور دانستیم وظیفه سه نظام در سر دریل نگه‌داشتن مته را دارد، پس برای سوراخ‌کاری سطوح بسیار سخت این قسمت باید از کیفیت ویژه‌ای برخوردار بوده و به شکلی مناسب مته را دربرگیرد.
 سه‌نظام دریل‌های بتن کن به دو نوع متداول چهار شیار و پنج شیار تقسیم شده که با نام‌های SDSPLUS و  SDSMAXشناخته می‌شوند. دریل‌های بتن کن نیمه‌صنعتی از نوع چهارشیار بهره می‌برند و دریل‌های بتن کن صنعتی و بزرگ پنج شیار هستند.
                                                                                         
                         نمونه دریل بتن کن رونیکس RONIX  موجود در فروشگاه تاپ ابزار 
 
‌‌‌ ‌‌‌‌   ‌‌‌
 
‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌
دریل های تخریب ( چکش تخریب )
برای تخریب سازه ها و سنگ ها از دریل دستی  پرقدرت و بزرگ و سنگینی استفاده می شود که دریل تخریب نام دارد این سری از دریل‌ها تنها برای تخریب سازه‌ها و سنگ‌ها کاربرد دارند. مهم‌ترین ویژگی دریل‌های تخریبی، موتور قدرتمند و گشتاور بالای آن‎ها است. در این دریل‌ها عموما از قلم به‌جای مته برای تخریب استفاده می‌شود.
                                                                                               
                                  نمونه یک دریل تخریب با مارک ماکیتا makita
 
‌‌
 
‌‌‌     ‌
دریل نمونه برداری و موارد استفاده آن
نمونه خاصی از دریل که مصرف عمومی ندارد وکار آن برداشتن نمونه است دریل نمونه برداری است که هدف آن‌ها ایجاد سوراخ‌های بزرگ و برداشتن نمونه از مواد صنعتی مختلف برای ارسال به آزمایشگاه‌های ریخته‌گری و متالوژی برای بررسی است. فناوری به‌کاررفته در سه‌نظام مته‌ی این سری از دریل‌ها نسبت به دیگر دریل‌ها متفاوت است.
                                                  نمونه دریل نمونه برداری با مارک میلو
‌‌‌      ‌
 
‌‌‌‌    ‌
دریل های ستونی به چه صورتی هستند و جه کارایی دارند ?
برای جاهایی که به سوراخ کاری با دقت بالا نیاز دارد و یا قطعات کوچک وزیاد که همه باید در یک نقطه سوراخ شوند از دریل ستونی استفاده می شود برای سطوح مختلف مانند فلزات، سنگ‌ها، چوب و کریستال استفاده می‌شود. این دقت بالا به لطف بازه‌ی حرکتی محدود آن‌ها حاصل می‌شود که این بازه‌ی حرکتی تنها به شکل عمودی بوده و این ویژگی مانع از انحراف آن به اطراف می‌شود. معمولا از این نوع دریل‌ها در کارگاه‌ها و واحدهای نیمه‌صنعتی و صنعتی استفاده می‌شود و درسایزهای  13 و 16 و 20 و  25و 32  میباشد البته موتوردینام اینگونه دریل ها هم از کوچک تا بزرگ فرق میکنه مثلا دریل 13 350  وات و تا دریل 32 به 1500 وات می رسد که فرد خریدار متناسب با فعالیت صنعتی که دارد آن را از بازار تهیه می کند.
                نمونه دریل ستونی با مارک METOOLS موجود در فروشگاه تاپ ابزار 
 
‌‌‌‌  ‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌
چه نوع دریلی برای کار من مفید است و می توانم از آن استفاده کنم؟
با توجه به توضیحات داده شده و مطالب بیان‌شده و آشنایی با نوع کار  انواع دریل‌ها حال می‌خواهیم بدانیم کدام دریل برای چه کاری بدرد می خورد و مناسب است  برای این‌ منظور ابتدا باید انتظارات خود از این دستگاه و این‌که قرار است در چه ‌کاری از آن استفاده کنیم را بدانیم. اگر دریل را می خواهیم برای انجام کارهای خانگی استفاده کنیم    بهتر است از یک دریل ساده با توان معمولی استفاده کنید. اما اگر به دریلی قابل‌حمل با کارایی بیشتر مثل سوراخ کاری ویا پیچ گوشتی شارژی نیازدارید می‌توانید دریل‌های شارژی را انتخاب کنید. یا اینکه اگر به دنبال یک دریل برای انجام فعالیت‌های صنعتی و کارگاهی هستید وبهتر است دریلی با توان و قدرت بالاتر که ویژگی‌های مناسب فعالیت شما را داشته باشد بخرید.
 
نحوه استفاده صحیح از دریل که ایمنی و کارایی و عمر آن را زیاد می کند .
عدم رعایت نکات ایمنی در هر کاری خطر آفرین است و استفاده با ابزار آلات تیز و برنده مانند دریل که حالت چرخشی دارد نیاز به تجربه و علم و آشنایی با نحوه‌ی استفاده صحیح دارد ؛ تا بهترین راندمان و بازده را بتوانیم از این دستگاه ها بگیریم و از بروز خطرات و اتفاقات ناگهانی جلوگیری کنیم از این رو ما چند نکته را بصورت مختصر برای شما بازگو کردیم .
 • برای استفاده از دریل اول جنس و کیفیت سطح مورد نظر را ارزیابی و می شناسیم و از دریل و مته‌ی مناسب با آن سطح، استفاده کنیم. به‌طور مثال برای دریل‌کاری روی سطوح چوبی، پلاستیکی و فلزی حتما باید از مته‌ی فولادی استفاده شود یا برای دریل‌کاری سطوح گچی، بتنی و سیمانی مته‌ی الماسه به‌کار گرفته شود. توجه داشته باشید که اگر مته مخصوص آن سطح را استفاده نکنید یعنی مته دیوار را برای آهن و مته آهن را برای دیوار استفاده کنید مته کاملا کند شده و کیفیت خود را از دست می‌دهدکه سر مته سیاه می شود که در اصطلاح می گویند  مته سوخته است.
 • برای استفاده از دریل برقی باید طول کابل تا سطح مورد نظر برسد و اگر کم بود می توانید از سیم سیار استفاده کنید . برای استفاده از دریل‌های شارژی هم حتما از کامل بودن شارژ باتری اطمینان حاصل کنید. همچنین درصورت امکان، باتری اضافه به‌همراه داشته باشید.
 • در موارد استفاده از باتری شارژی درصورتی‌که باتری آن از نوع نیکل کادمیومی است حتما قبل از شارژ باتری توجه داشته باشید که شارژ آن کاملا تخلیه شده باشد.
 • درصورتی که از دریل‌های با سه‌نظام آچارخور استفاده می‌کنید با قراردادن آچار در محل مناسب و چرخاندن آن خلاف عقربه‌های ساعت، محفظه‌ی نگهدارنده‌ی مته را به‌اندازه‌ی مورد نظر بازکرده و مته را داخل آن قرار دهید، سپس آچار را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا سه‌نظام به‌خوبی مته را دربربگیرد. قبل از روشن کردن دریل‌کاری، از محکم بودن مته در جای خود مطمئن شوید.
 • حتما باید قبل از شروع کار نقطه‌ی مورد نظر سوراخ کاری را علامت‌گذاری کنید بخصوص برروی کاشی و سرامیک حمام و دستشوییو بخاطر اینکه مته شما لیز نخورده و سوراخ کاریتان درست باشه می توانید از سمبه و یا میخ برای علامت گذاری جای مورد نظر استفاده کنید به این صورت که بعد از علامت گذاری با خودکار و یا ماژیک سمبه و یا میخ را در جای مورد نظر گذاشته با چکش ضربه میزنیم تا جای مته کمی گود شود و مته در جای خودش قرار گیرد .
 • برای سوراخ‌کردن سطوح، نیاز به وارد کردن فشار زیاد نیست. درصورتی که ازدریل مناسب و یک مته‌ی مناسب با سطح کار استفاده شود و فشاری ملایم و ثابت وارد شود، دریل به‌خوبی کار خود را انجام می دهد . همچنین درصورت وارد آوردن فشار زیاد به دستگاه آسیب رسیده و عمر آن کم می‌شود یا موجب کند شدن سر مته و یا شکستن مته می شود.
 • درصورتی که دریل شما مجهز به سیستم چکشی است برای سطوح پلاستیکی، چوبی و فلزی باید کلید تعیین وضعیت آن را روی حالت ساده قرار داد. برای کار با سطوح گچی و سیمانی هم حتما باید از مته‌ی الماسه استفاده شود و دریل در وضعیت چکشی قرار داده شود.
 • اگر درنظر دارید تا به‌اندازه‌ی مشخصی سطح کارتان را سوراخ کنید بهتر است از خط کش دریل استفاده شود یا درصورت نبود خط‌کش، روی مته‌ی دریل علامت‌گذاری کنید.
 
 
نکات مهم ایمنی که موقع کار با دریل باید آنها را رعایت کرد.
 • از لباس کار مناسب و عینک و دستکش مناسب استفاده شود. در صورت امکان از پوشیدن لباس گشاد یا استفاده از گردنبند و دستبند خودداری شود.
 • درصورتی که صدای دریل خیلی بلند است از محافظ گوش استفاده کنید یا اگر از دریل‌های بزرگ که لرزش زیادی دارند استفاده می‌کنید حتما از دستکش لرزه‌گیر استفاده کنید.
 • در هنگام دریل‌کاری از دسته‌ی کمکی استفاده شود و تا آن‌جا که ممکن است دریل را محکم و ثابت نگه دارید.
 • درصورتی که درحال دریل‌کاری دیوارهای گچی هستید، فشار زیادی به دریل وارد نکنید، چراکه ممکن است دیوار توخالی یا نرم باشد و دریل از دست شما خارج شود. همچنین فشار بیش‌ازحد موجب ایجاد ترک روی دیوار می‌شود.
 • برای شروع دریل‌کاری بهتر است ابتدا سر مته را در محل مورد نظر قرار داده و سپس دستگاه را روشن کنید.
 • در هنگام تمیزکردن دریل یا تعویض مته حتما دوشاخه‌ی دریل را از برق خارج کنید چون احتمال خوردن دستتان به کلید و روشن شدن ناگهانی دریل است .
 • قبل از روشن کردن دریل، از محکم بودن قرارگیری مته در سه‌نظام مطمئن شوید.
 • از مته‌ی کند یا به‌اصطلاح سوخته استفاده نکنید، چراکه به دستگاه فشار زیادی وارد می‌شود و خودتان هم خسته می شوید و به هدفتان هم نمی رسید .
 • در هنگام کارکردن دریل مته به‌شدت داغ می‌شود، از دست زدن به سر مته جدا خودداری کنید.
 • قبل از دریل‌کاری سطوحی مثل دیوار، مطمئن شوید که داخل آن کابل برق وجود نداشته باشد با رد یابی و دیدن جای کلید و پریز می توانید براحتی به این مسئله مهم پی ببرید حتما در این مورد دقت لازم را داشته باشید .
 • اگر برای اولین بار قصد استفاده از دریل را دارید حتما از یک فرد باتجربه کمک بگیرید.
 • از محکم بودن سطح تحت دریل‌کاری مطمئن شوید. برای قطعات کوچک می‌توانید از گیره استفاده کنید. که هنگام سوراخ کردن آن دور مته نچرخد .
 • از قرار دادن دست روی دکمه‌ی دریل در مواقعی که از آن استفاده نمی‌کنید خودداری کنید. چون ممکن است به اطرافیان آسیب وارد شود.
 • در صورت کار مداوم با دستگاه مدت زمانی را برای استراحت و خنک شدن دستگاه به آن بدهید این کار باعث طول عمر بیشتر دستگاه شما می شود .
 • از دستگاه های با توان کم در سطوحی که به توان زیادی نیاز دارد استفاده نکنید و فشار و اصرار هم به دستگاه برای سوراخ کاری نکنید چون باعث داغ شدن و کوتاه شدن دستگاه شما و صرف هزینه می شود.
 
 
 
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *